מאמרים

עיצובים חדשניים למשרד

By אוקטובר 14, 2020 No Comments

בעידן שלנו, עסקים מחפשים שטחי משרדים מודרניים המעוצבים בגישות ידידותיות לסביבה ובריאות. בעלי משרדים מחפשים היום לא רק מרחב רב-פונקציונלי וגמיש, אלא גם משרד שיספק חסכון באנרגיה, יפחית את טביעת הרגל הפחמנית על העולם ויציע שמירה על בריאות העובדים.

משרד, המעוצב מתוך גישה ירוקה, עשוי גם למשוך לקוחות שמעדיפים לעשות עסקים עם חברה שהיא ידידותית לסביבה. לחללי משרדים ירוקים יותר יש לא מעט יתרונות, והתוצאה היא מגמה הקובעת את הטון ואת הפרקטיקה לעיצוב בר קיימא.

אז כשאתם מתחילים לתכנן את עיצוב המשרד, לבחון את הריהוט הארגונומי המתאים, לבחור את צבעי הקירות או סגנון השילוט לעסק – קחו בחשבון מספר רעיונות עיצוביים חדשניים שיסייעו לכם ליצור סביבת עבודה ירוקה שגם תשמור על בריאות העובדים.

1. הליכי תברואה קפדניים המוטמעים בתכנון המשרד

בתקופת משבר הקורונה, כל משרד אמור להקל על העובדים לשמור על רמת היגיינה נאותה. המשמעות היא הוספת כיורים במטבח ובשירותים, או הצבת מספר מכשירים לחיטוי ידיים במקומות מרכזיים ברחבי המשרד.

זה גם המפתח לביצוע התאמות אחרות שיגבירו את התברואה במשרד כמו, הקצאת ארון או מגירות ליחידים, והצבת פחי אשפה באזור משותף (לעומת שולחנות מאוחדים), כדי ליצור נקודת סניטציה אחת.

2. עיצוב בסגנון Open space (חלל פתוח) – לטובת הסביבה

למרות שלא כל העובדים אוהבים לעבוד במשרד שמעוצב כחלל פתוח, אם המשרד מתוכנן נכון, גם ב-open space יהיו לעובדים שפע של אפשרויות לברוח לחלל שקט, כשהם צריכים להתרכז. עיצוב פתוח עשוי לסייע לשפר את הביצועים ולהביא לשיתופי פעולה רבים יותר. בנוסף, משרד פתוח פירושו שימוש בפחות מקום כדי לאכלס יותר עובדים, מה שיוריד את טביעת הרגל הפחמנית הכוללת של הבניין.

מחקרים מראים כי:
– משרדים פתוחים, עם מרחב עבודה משותף, הם יעילים יותר כאשר ההנהלה מאשרת לעובדים לעבוד מדי פעם מהבית או מבית הקפה.
– סגנון עבודה גמיש גורם לעובדים להרגיש נאמנים יותר למעסיק, יוצר תחושת מרוצות מהעבודה, ומעניק להם הרגשה שהם בשליטה.

3. עיצוב למען הפחתת עלויות האנרגיה

אחד היתרונות המובהקים של מבנה ירוק הוא היכולת להפחית את עלויות האנרגיה. יצירת מבנה בר קיימא חוסך אנרגיה ומקטין את הוצאות העסק.
לא צריך להתחיל לתכנן מיד לוחות סולאריים או לפעור חלונות נוספים בקירות כדי להוסיף תאורה טבעית בחדרי המשרד. גם השינויים הקטנים ביותר – כמו החלפת הנורות לנורות לד או כיבוי אורות כאשר השמש מאירה את החדר מבעד לחלונות, או כאשר אנשים לא נמצאים במבנה – יכולים לחסוך לכם כסף רב.
מחקרים מלמדים שכאשר עובדים נהנים מתאורה טבעית הם לא רק מפגינים ביצועים משופרים ופרודוקטיביות רבה יותר, אלא גם נהנים משינה טובה יותר שמשפרת את הריכוז והחשיבה למחרת היום.
יש קשר ברור בין אור טבעי לקיימות – ככול שהמשרד מסתמך יותר על אור יום במקום על אור מלאכותי, כך הוא יוכל גם לחסוך בעלויות החשמל.

קירות ירוקים למשרד

4. עיצוב לטובת יצירת מרחב בריא יותר לעובדי המשרד

המונח ׳ירוק׳, לא אמור להתקשר אך ורק למקורות אנרגיה חלופיים. יצירת מרחב בריא יותר לעובדים, קשורה גם היא לשיפור איכות האוויר שניתן להשיג על ידי:
– הוספת צמחים
– התבססות על תאורה טבעית
– ומתן הזדמנויות לחדירת אוויר נקי למשרד

באופן כללי, הוכח כי התבוננות בטבע, במיוחד על נופי עצים ופרחים, יכולים להפוך את העובדים:

– למתוסכלים פחות
– לסבלניים יותר
– לבריאים יותר
– ולממוקדים יותר
לכן, חלון פתוח אל הנוף, או צמחים המפוזרים במשרד, יכולים להפוך את העובדים ליעילים ולמרוכזים יותר. ואם אין במשרד לא נוף ולא צמח, גם תליית תמונות טבע על הקירות, יכולה ליצור אפקט זהה.

תכנון החלל לטובת הפחתת לחצים

לחץ, הוא אחת התופעות המאפיינות סביבות עבודה רבות ומשפיעות על בריאותם הכללית של העובדים. כדי למנוע תופעות שכאלה, יש משרדים שמציעים לעובדים דרכים להפחית לחצים, להורדת לחץ הדם ואפילו להרחקת מזהמים אל מחוץ לבניין, למשל:
– להציב במשרד סוגי צמחים שמסוגלים לנקות את האוויר ולהפוך אותו לבריא יותר עבור כל אחד מהעובדים.
– לפתוח חלונות, לסגור מזגנים ולאפשר לעובדים לנשום אוויר נקי, בעיקר כשמזג האוויר נאה, ואגב כך גם לחסוך בחשמל.