הנטייה הטבעית שלנו היא לחשוב שהבית שלנו הוא מבטחנו – המקום הנקי והבטוח ביותר עלי אדמות. אך מסתבר שלא כך הדבר. רמת הזיהומים בתוך מתחמים סגורים עשויה להיות עד פי 5 מרמת הזיהום מחוץ לבית, ולעתים יכולה אף להגיע עד פי 100! על פי נתונים של ארגון הבריאות העולמי משנת 2012, מדי שנה מתים יותר אנשים מזיהום אוויר תוך מבני מאשר מזיהום אוויר בחוץ. המספר הוא כמעט בלתי נתפס: 4.3 מיליון איש שמתים בעולם מזיהום אוויר תוך מבני בכל שנה.

ארגון הבריאות העולמי WHO)) פרסם דו”ח שקובע כי זיהום האוויר הוא הגורם הסביבתי המרכזי שמוביל לתמותה בטרם עת של בני אדם. תמותה זו מוערכת בכ-7 מיליון בני אדם בעולם בכל שנה, כלומר אדם אחד מכל 8 שנפטרים בטרם עת. אבל הפרט המעניין ביותר הוא שכמחצית ממקרי המוות נגרמים מזיהום אוויר פנימי, כלומר מזיהום אוויר בתוך הבית או המשרד – ולא ברחוב. במילים פשוטות, אם חשבתם שבבית בטוח יותר, תחשבו שוב.

בנוסף דו”ח של ארגון הילדים של האו”ם UNICEF   משנת 2016 מציג תמונת מצב עגומה בכל הנוגע לזיהום האוויר החמור ממנו סובלים ילדים ברחבי העולם. כ-600 אלף ילדים מתחת לגיל 5 מתים מדי שנה כתוצאה מזיהום אוויר וכ-300 מיליון ילדים חשופים לרמות זיהום הגבוהות פי 6 מהרמה התקינה שהגדיר ארגון הבריאות העולמי.

גורמי זיהום אוויר בתוך מתחמים סגורים מדאיגים במיוחד משום שמרבית האנשים מבלים כמעט 90% מזמנם בתוך מתחמים סגורים. מקומות העבודה, בהם אנו מבלים את מרבית היום הם משרדים סגורים שמערכת האוורור שלהם משותפת, החלונות שלהם בדרך כלל אטומים, והרצפה מכוסה שטיח סינטטי או פרקט למינציה. ההשפעות הבריאותיות הנגרמות על-ידי מזהמים הנמצאים בתוך מתחמים סגורים עשויות להיות מורגשות זמן קצר לאחר החשיפה וייתכן שגם שנים לאחר מכן.

כל בני האדם נתונים לסיכון בריאותי כאשר הם נאלצים לנשום אוויר מזוהם, אך ילדים, קשישים ונשים בהריון פגיעים יותר ממספר סיבות:

  1. ילדים שואפים יותר אוויר לקילו גוף מאשר מבוגרים ולכן, הם גם שואפים יותר חלקיקים מזהמים
  2. מחלות נשימה מקטינות את יכולת העמידות של הילדים ועשויות להוביל לפגיעה בהתפתחות הפיזיולוגית והקוגניטיבית שלהם
  3. לזיהום אוויר יש השפעה על בריאות הלב וכלי דם של נשים הרות, ולכן, נשים החשופות לזיהום אוויר, חושפות גם את העובר לפגיעה, דבר העלול לגרום לנזק התפתחותי.

הבנייה המודרנית משתמשת בחומרים שונים על מנת לחסוך באנרגיה ולכן אין זרימת אוויר ראויה בחדרים וסירקולציה של אוויר מבחוץ פנימה. בכל פעם שאנו פותחים את הדלת ונכנסים למשרד למשל, חלקיקים חיצוניים נכנסים יחד אתנו ומזהמים עוד יותר את האוויר הפנימי. כל אלו גורמים להצטברות של חלקיקים שפוגעים בעיקר בקשישים ובילדים. חלקיקים בגודל 2.5 מגיעים לעומק הנשימה ולריאות. בטווח הקצר הם יכולים לגרום לגירוי בעיניים, באף, בגרון, שיעול, עיטוש, נזלת וקוצר נשימה. חשיפה ממושכת לחלקיקים מזהמים יכולה להשפיע על תפקודי הריאה ולגרום לברונכיטיס, מחלות לב וסרטן.

הגורמים לפגיעה באיכות האוויר התוך-מבני

הסביבה התוך-מבנית מושפעת משילוב של גורמים, כגון מיקום המבנה, האקלים החיצוני, מערכות המבנה, מקורות פוטנציאליים של זיהום אוויר, הן מחוץ למבנה והן בתוכו, ודיירי הבניין עצמם. להלן הגורמים המרכזיים המשפיעים על איכות האוויר התוך-מבני:

רמת אוורור אינה מספקת

כאמור, בעקבות משבר האנרגיה בשנות ה-70 נקטו מדינות רבות 12 אמצעים להפחתת צריכת האנרגיה. לדוגמה, בארצות-הברית שונה התקן המגדיר את רמת האוורור הרצויה בבניינים )קצב מינימלי של אספקת אוויר צח חיצוני לכל אדם בחדר( , והופחת פי שלושה. משום כך, בבניינים רבים רמת האוורור אינה מספקת את התנאים הראויים לשמירת הבריאות והנוחות של האנשים השוהים בהם. רמת אוורור שאינה נאותה עשויה לנבוע גם מפיזור לא יעיל של האוויר על-ידי מערכות חימום, אוורור ומיזוג אוויר

מזהמים כימיים ממקורות פנימיים

רוב זיהום האוויר התוך-מבני מקורו במזהמים המצויים בבניין, לדוגמה חומרי דבק, שטיחים, מוצרי עץ תעשייתי, מכונות צילום, חומרי הדברה חומרי ניקוי ועוד, שעלולים לפלוט חומרים אורגניים נדיפים ובהם החומר פורמלדהיד. גם עישון בבניין תורם להימצאות רמות גבוהות של VOCs ושל חלקיקים נשימים. מחקרים מראים שחשיפה לריכוזים גבוהים של חלק מהחומרים האורגניים הנדיפים עלולה לגרום לבעיות בריאותיות כרוניות או אקוטיות, וכי חלק מחומרים אלו מוגדרים מסרטנים ידועים.

מזהמים כימיים ממקורות חיצוניים

האוויר החיצוני שנכנס לבניין, הן באופן טבעי והן דרך מערכות האוורור והמיזוג, עלול להוות מקור לזיהום אוויר תוך-מבני. לדוגמה, זיהום שמקורו בצינורות פליטה של מכוניות ושל בניינים עלול לחדור לבניין אם היו ליקויים בתכנון מיקומם של החלונות או פתחי היניקה של מערכת המיזוג והאוורור.

מזהמים ביולוגיים

חיידקים, עובש ווירוסים עשויים להיחשב למזהמים ביולוגיים. מזהמים אלו מתרבים בריכוזי מים עומדים המצטברים בתעלות הבניין ובצינורות הניקוז, ובאזורים שנאגרים בהם מים, כגון אריחי תקרה, שטיחים ועוד. תסמינים פיזיים הנקשרים לזיהום ביולוגי הם שיעול, לחץ בחזה, חום, צמרמורות, כאבי שרירים ותגובות אלרגיות כגון גירוי בקרומים הריריים וגודש במערכות הנשימה.

מקורות אלקטרונים: