מאמרים

9 כללי ברזל לגינת החלומות שלכם

By ספטמבר 3, 2017 No Comments

רבים מאתנו אולי מתפתים לחשוב כי בתחום כמו עיצוב גינות הכללים אינם חלים. עם זאת הניסיון מלמד כי הכללים, או יותר נכון לומר הקווים המנחים, כן קיימים וכאשר מיישמים אותם בגינה, הם מובילים לעיצוב הרבה יותר מוצלח במידה משמעותית. לכן אם ברצונכם לעשות זאת בעצמכם ולהפוך את המתחם החיצוני ללא פחות ממושלם, לפניכם 9 כללים שיסייעו לכם לבצע את המשימה. ושיהיה בהצלחה!

קיר ירוק במסעדה

תחימת הגינה

אחד הכללים החשובים בעת עיצוב הגינה הוא תחימת האזור אם על ידי גדר או אם על ידי צמחים מטפסים. הסיבה שזהו כלל חשוב היא כי רוב האנשים ירגישו טוב יותר בתוך מתחם מוגדר ומגונן אשר הנו פחות חשוף לעין אך עדיין משתלב בהרמוניה עם הטבע בחוץ. אופציה נהדרת לתיחום הגינה הוא על ידי קירות ירוקים המהווים קירות צמחים. עיצוב בתי יוקרה עם קיר ירוק הוא בלתי מוגבל וניתן לשלב אותו גם לגינה וגם לתוך הבית. ניתן להרכיב קירות ירוקים במגוון צבעים המקנים לגינה מראה פסטורלי וייחודי ביותר.

שימו לב לתכונות נוף בולטות

אם יש לחצר תכונות נוף ייחודיות כמו למשל מבנה אדריכלי מיוחד, עץ גדול, בריכה או מסלעה רצוי להשתמש בהן כקווים מנחים ולשלב אותן כאלמנטים מרכזיים בעת העיצוב. שילוב אלמנטים אלו בתכנון יהפוך את החצר ליותר הרמונית ומסודרת ויסייע לכם לבחור את העיצוב המתאים לחלל.

שמרו על פרופורציות

אומרים שהסוד ליופי המושלם הוא פרופורציות נכונות. לכן כאשר אתם מעצבים גינה או שטח חיצוני, עליכם לשים דגש רב על הפרופורציות של האלמנטים אותם הנכם משלבים בחלל החיצוני. חשבתם שכדי להיות אדריכלי נוף אינכם צריכים ללמוד מתמטיקה? כדאי שתחשבו שוב.

שלבו באופן נכון ריהוט גן

על ריהוט הגן שאתם בוחרים לחצר יש להיות תואם לצרכים של בני המשפחה שיעשו בו שימוש ומאידך להתאים גם למבנה הגינה ולאזוריה השונים. כך למשל באפשרותכם לבחור במערכת ישיבה מעוצבת אם הנכם אוהבים לארח או לאכול בחוץ ובערסל ישיבה או מרבץ אם אתם אוהבים להתפנק בזמנכם הפנוי.

ריהוט גן ליד קיר ירוק

בחרו נכון פתרונות הצללה

את פתרון ההצללה מומלץ ורצוי להתאים לגודל החלל ואופיו. אם ברצונכם בעיצוב מעט יוצא דופן תוכלו לוותר על הפרגולה המסורתית ולבחור דווקא בפתרונות חזקים כמו גזיבו או שמשיות צד כפתרון. יש לציין כי כל פתרון הצללה שתבחרו ישפיע על האווירה בחלל ויקנה לכם תחושה אחרת בזמן שאתם מבלים בחוץ.

הגודל כן קובע

כלל נוסף אותו יש לקחת בחשבון הוא קנה מידה, כאשר כמעט תמיד ההמלצה הרווחת היא ללכת בגדול ולאו דווקא בקטן. אם אתם חושבים שהגינה שלכם קטנה מדי לאלמנט מסוים או שאתם מתלבטים האם כדאי שאותו אלמנט יהיה גדול או קטן, לכו על האפשרות הראשונה. תהיו בטוחים שלא תצטערו. קיר ירוק יכול להקנות מראה עיצובי ולשדרג את הגינה אלפי מונים. מספיק בקיר צמחים אחד, גם לגינה הקטנה ביותר בכדי להפוך אותה למיוחדת.

שתלו צמחים מהגדול לקטן

גם על עיצוב צמחיית הגינה יש לשים דגש כאשר ההמלצה היא לשתול מהגדול לקטן. כלומר:העצים הגדולים יהיו מאחורה וייצרו את ה”מסגרת” אחרי כן השיחים, לאחר מכן יש לשתול צמחים רב שנתיים ולבסוף לכסות את הקרקע. כלל זה אופטימלי הן מבחינת הקומפוזיציה והן באופן מעשי בעת הטיפול והתחזוקה.

שתלו מסה של צמחים

רבים יסכימו כי יהיה הרבה יותר נעים לעין לראות גינה עשירה בצמחים. לכן כאשר אתם שותלים בחרו באלמנט או צמח אחד שחוזר על עצמו לאורך הגינה ולו רק בגלל שהוא ייצור רושם חזותי הרבה יותר מדהים. זאת בהשוואה לשתילת צמחים בודדים.

צמחיה בבית

שמרו על אותו קו עיצובי בחוץ ובפנים

החלל החיצוני הוא הפנים של הבית ומרמז מה קורה בפנים. לכן חשוב ליצור כמה שיותר הרמוניה והמשכיות בין שני החלקים. וודאו כי החלל החיצוני שומר על אותו הקו עם החלל הפנימי, החלק בסגנון השולט ועד הריהוט שאתם בוחרים. לאלו הבוחרים לשלב קיר ירוק בגינה, תתפלאו לגלות כמה הוא יכול גם לתרום למראה בתוך הבית. קירות ירוקים יכולים להשתלה בסלון, בחדר השינה ואפילו במתחם האמבטיה- מה שבטוח כזה נוגע לעיצוב, לחיבור בין הבנוי לטבע הצומח אין מתחרים!